Konferencja 21-22.04.2016r.

W dniach 21-22 kwietnia 2016r. odbyła się kolejna dolnośląska konferencja wodociągowa, zorganizowana przez Fundację „Dolnośląskie Forum Wodociągowe”. Tym razem miejscem konferencji był Zamek Książ w Wałbrzychu. Hasło przewodnie brzmiało: „Gospodarka osadowa – problemy, wyzwania, nadzieje”, natomiast patronatem honorowym konferencję objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Referat o aktualnym prawodawstwie polskim i unijnym w zakresie gospodarki osadowej oraz o planowanych kierunkach zmian w przepisach przedstawiła Pani Mec. Ksymena Mamińska – Tomalik, wspólnik kancelarii prawnej Kuźnicki & Pasieka z Wrocławia. Następnie aktualne stanowisko IGWP w przedmiocie gospodarki osadowej oraz aktualny stan gospodarowania osadami w Polsce przedstawił Pan dr Tadeusz Rzepecki – Przewodniczący Rady IGWP. Uczestnicy konferencji wysłuchali również wykładu prof. dr hab. Ryszarda Szeteli z Politechniki Wrocławskiej n/t „Energetyczna samowystarczalność oczyszczalni – perspektywy i nadzieje”. Kolejnym punktem programu była prezentacja n/t „Przyrodnicze i rolnicze wykorzystanie osadów ściekowych”, wygłoszona przez prof. dr hab. Janusza Łomotowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Omówiono również wykorzystanie osadów ściekowych na przykładzie oczyszczalni ścieków w Tarnowie. Prezentację na ostatni temat przedstawił dr Tadeusz Rzepecki. W konferencji uczestniczyły osoby zarządzające przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi, zrzeszonymi w Fundacji „Dolnośląskiego Forum Wodociągowego”. Gościliśmy również przedstawicieli innych regionalnych organizacji branżowych, tj. Zachodniopomorskiego Forum Wodociągowego, Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego (z/s w Olsztynie) oraz Pomorskiego Forum Wodociągowego. Partnerami konferencji były firmy: Saint Gobain, Rehau, Bauchemie oraz Suez (Aqualogy).